DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Burun estetiği ve efsaneleri: Burun estetiği ile ilgili doğru bilinen 7 yanlış

Burun estetiği ve efsaneleri: Burun estetiği ile ilgili doğru bilinen 7 yanlış

ABONE OL
Eylül 23, 2023 10:00
Burun estetiği ve efsaneleri: Burun estetiği ile ilgili doğru bilinen 7 yanlış
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medyanın tesiriyle oluşan ‘güzellik algısı’, estetik ameliyatlarına olan talebi artırmaktadır. Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatlarından biri olan burun estetiği, yani Rinoplasti, bu alandaki talebin başında gelmektedir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Uzmanı Dr. Mithat Ulay, Rinoplasti ameliyatının yalnızca dış görünüşe değil, tıpkı vakitte nefes alma problemlerine da tahlil sağladığını vurgulayarak, Rinoplasti ile ilgili hakikat bilinen yanlışları açıklıyor ve kıymetli tekliflerde bulunuyor.

İŞTE BURUN ESTETİĞİNDE HAKİKAT BİLİNEN YANLIŞLAR!

1. Burun Ameliyatı Şiddetli Ağrı Yapar – YANLIŞ!

Dr. Mithat Ulay’a nazaran, toplumda yaygın olarak kabul edilenin bilakis, son yıllarda medikal ve teknolojik gelişmeler sayesinde Rinoplasti ameliyatından sonra önemli bir ağrı sorunu yaşanmamaktadır. Ameliyat sonrası devirde oluşan sızlama biçimindeki ağrılar, kolay ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla denetim altına alınabilmektedir.

2. Ödem ve Morarma Uzun Mühlet Geçmez – YANLIŞ!

Rinoplasti ameliyatlarında, gerekli durumlarda kemik yahut kıkırdak müdahaleleri yapılabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında burunda ödem, gözaltlarında morarma ve şişlik oluşabilir. Lakin bu meseleler, kişinin cilt dokusuna bağlı olarak ekseriyetle birinci 1-2 haftada azalmaktadır. Güzelleşme sürecini hızlandırmak için özel diyetler, morluk giderici kremler, buz kompresi ve vitamin destekleri önerilmektedir.

3. Ameliyat Sonrasında Burun Ucu Vakitle Düşer – YANLIŞ!

Rinoplasti ameliyatı sonrasında burun çatısındaki kıkırdak ve kemik dokusunun fazla alınması durumunda vakitle burun ucu düşebilir. Fakat bu, büsbütün ameliyatın nasıl yapıldığına bağlıdır. Birinci periyotlarda ödem nedeniyle anlaşılmayabilir, lakin ödem kaybolduktan sonra bu durum fark edilebilir.

4. Tampon Çıkarmak Çok Acılıdır – YANLIŞ!

Eskiden kullanılan yağlı ve gazlı bezlerin burundan çıkarılması acılı bir süreç olabilirdi. Lakin günümüzde burun anatomisine uygun olarak geliştirilen ve nefes alınmasını mümkün kılan silikon tamponlar kullanılmaktadır. Bu tamponlar, burun içinde yaklaşık yedi gün kalır ve acıya yol açmadan çarçabuk çıkarılabilirler.

5. Ameliyat Sonrasında Burun Doğal Durmaz – YANLIŞ!

Rinoplasti ameliyatının hedefi, yüze ve cilde uygun bir halde doğal bir burun yapmaktır. Uzmanlar, en düzgün estetik ameliyatın, dışarıdan fark edilmeyecek halde gerçekleştirilen ameliyat olduğuna dikkat çekmektedirler. Bu nedenle görünümün doğal ve uyumlu olması değerlidir.

6. Nefes Alma Sorunu Yaşanır – YANLIŞ!

Burun estetiği ameliyatları yalnızca estetik maksatlar için değil, birebir vakitte nefes alma sorunlarını çözmek için de uygulanabilir. Kemik ve kıkırdak eğriliği ile burun eti üzere sıkıntılar, Rinoplasti ameliyatı ile düzeltilir. Ameliyat sonrası yaşanan süreksiz şişlik ve ödem, nefes alma sorununu güzelleştirmeye yardımcı olur ve hasta daha rahat nefes alabilir. Tam düzgünleşme süreci ise bir yıl kadar sürer.

7. Burun Estetiği İleri Yaşlarda Yapılamaz – YANLIŞ!

Burun estetiği ameliyatı, tıbbi olarak gerektiğinde ileri yaşlarda da yapılabilmektedir. Yaş sınırlaması, sıhhat durumu ve tabibin değerlendirmesi doğrultusunda belirlenmelidir.

Rinoplasti ameliyatı hakkında gerçek bilinen yanlışlarla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Mithat Ulay, bu ameliyatın hem estetik tasaları gidermek hem de burun işlevlerini sağlıklı bir formda uygunlaştırmak için başvurulan bir tahlil olduğunu vurguluyor. Burun estetiği adaylarının, ameliyat öncesi ve sonrası beklentilerini doktorlarıyla paylaşmalarının değerli olduğunu belirtiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.